Poleć nas:


Ogólnopolska baza dekarzy i firm dekarskich

Dodaj firmę

Jak właściwie zabezpieczyć dach przed wilgocią?


Dobrze zbudowany dach to nie tylko właściwie wykonana konstrukcja i profesjonalnie położone pokrycie dachowe. Równie ważną sprawą, o ile nie najważniejszą, jest prawidłowe zabezpieczenie dachu poprzez jego właściwą izolację. Może to ochronić nasz dom przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale również zapewni nam odpowiednią temperaturę wewnątrz, zarówno w lecie jak i zimie.

Na prawidłowe zabezpieczenie dachu wpływają trzy podstawowe warstwy izolacji: wstępne krycie, termoizolacja i paroizolacja. Są one równie ważne, gdyż tylko zastosowanie wszystkich trzech warstw zapewni kompleksową ochronę dachu.

Wstępne krycie to nic innego jak zabezpieczenie dachu przed wpływem wilgoci z zewnątrz. Wykonujemy je za pomocą papy, folii lub membrany. Są to materiały odporne na wilgoć i nie przepuszczające jej. Powodują wydostawanie się z wnętrza domu pary wodnej i chronią warstwę izolacji cieplnej przed wodą opadową. Krycie wstępne musi zapewniać właściwą wentylację poprzez pozostawienie pustej przestrzeni między warstwą krycia wstępnego a konstrukcją dachu. Umożliwi to usuwanie pary wodnej przedostającej się z poddasza. Aby pusta przestrzeń wentylacyjna spełniała dobrze swoją funkcję, pozostawione muszą być otwory wlotowe odpowiednio zabezpieczone.

Termoizolacja zapewnia właściwą temperaturę wewnątrz domu, a szczególnie na poddaszu. Do izolacji cieplnej używa się przeważnie wełny mineralnej lub szklanej, styropianu lub pianki izolacyjne. Wybierając odpowiedni materiał do izolacji należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt jest ognioodporny i wystarczająco wytrzymały na wilgoć, korozję biologiczną i gryzonie. Uchroni nas to przed wieloma uciążliwymi kłopotami i w duży sposób wpłynie na bezpieczeństwo naszego domu.

Paroizolacja, jak sama nazwa wskazuje, chroni konstrukcje dachu przed parą wodną powstającą np. w wyniku gotowania czy prania. Izolacja odbywa się poprzez ułożenie odpowiedniej folii paroizolacyjnej. Są to tzw. bariery parowe, opóżniacze pary lub regulatory pary. Pozwalają one na utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz pomieszczeń i chronią termoizolację przed parą wodną. W dodatni sposób wpłynie to na oszczędność energii i w dłuższym okresie na niższe opłaty za ogrzewanie. Wśród folii paroizolacyjnych można jeszcze wyróżnić folie wysokoparoprzepuszczalne i niskoparoprzepuszczalne. Te pierwsze są w stanie przepuścić ponad 700 g wody na 1 m kwadratowy w ciągu doby i można je układać bezpośrednio na ociepleniu lub na deskowaniu. Folie niskoparoprzepuszczalne przepuszczają do 700 g na metr kwadratowy w ciągu doby. Ich właściwe zastosowanie wymaga pozostawienia kilkucentymetrowej szczeliny wentylacyjnej.

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed deszczem lub śniegiem to bardzo ważna sprawa jeśli chodzi o odpowiednie korzystanie i eksploatowanie dachu, jak i całego domu. Warto przyłożyć się do właściwego wykonania izolacji poszycia dachowego, co pomoże nie tylko zabezpieczyć nasz dom, ale przyniesie nam duże oszczędności energii i ciepła.



Autor: Witold A.

Mojdach.pl 2013